Femteklassare löser verkliga problem i Grundskoleutmaningen
I samarbete med SSAB och Ung Företagsamhet fick våra femteklassare från Innovitaskolan Nyköping testa sina idéer i praktiken. I Grundskoleutmaningen möts entreprenörskap, innovation och teknik.
Nancy Eid, Hilda Holmström & Anna Pawlak - Elever i årskurs 5
Hur har arbetet med grundskoleutmaningen varit?
Vi valde att skapa A.H.N Cykelställ då det är miljövänligt och eftersom många cyklar blir stulna. Man behöver inte heller ha med sig ett lås.
Själva arbetet jobbade vi med under Svenska- och NO-lektionerna där vi fick lära oss om stål då alla uppfinningar skulle innehålla det! Sjuorna kom och visade sin uppfinning från tidigare år.
Vi hade byggvecka, vilket var väldigt roligt. Då fick man bygga prototypen. Vi planerade vad vi skulle göra och delade ut olika ansvarsområden i gruppen. Vi skapade både pitch, slogan och logotyp. Vår slogan är "Keep Calm It’s locked". Vi fick lära oss allt om entreprenörskap, slogan, pitcher och även skapa vår egna logotyp!
Viktor Hammarström kom från SSAB. Han berättade om tävlingen och vi fick presentera vår uppfinning. Viktor visade vad de gör i SSAB och berättade om priset om man vann! Första pris var en klassresa till Tom Tits. Vi spelade in vår presentation som vi hade gjort och skickade in bidraget till Grundskoleutmaningen.
Vi blev överraskade när Viktor från SSAB kom tillbaka tillsammans med Ung Företagsamhet med ballonger och ett vinstpris och berättade att vi hade vunnit. Vi vann klassresan till Tom Tits och vi fick även en inbjudan till att ställa ut vår uppfinning på UF-Mässan på Rosvalla!

Vad har varit det bästa med grundskoleutmaningen?
Det bästa under hela tiden var UF-mässan. Där fick man se riktiga UF-företag och nya häftiga uppfinningar. Man blev inspirerad av många uppfinningar. De som hade UF-företag såg ut att ha så roligt och fick en själv till att vilja ha ett UF-företag när man blir äldre.
Bygg-veckorna var roliga för att man fick bygga. Det var roligt att se hur det först bara var en kartongbit, men efter att vi använde CD-skivor och ett matchade färgtema såg vår prototyp väldigt fin ut!
Det roligaste med grundskoleutmaningen var att lära sig om entreprenörskap där man fick göra en liten marknadsundersökning och utifrån den bestämma sig för en idé som man ville fullfölja.
Hur var det att delta på UF-mässan?
Det var coolt och det kändes magiskt. När vi kom dit mötte vi en tjej från Ung Företagsamhet som hälsade oss välkomna och visade oss runt. Hon visade oss vårt VIP-omklädningsrum som vi fick. Man fick en Goodiebag och under dagen blev vi bjudna på lunch, fick testa olika utmaningar och gå runt och kolla på riktiga UF-företag.
Vi blev intervjuade av Ung Företagsamhet. Det var roligt att vara med och bli fotograferad och intervjuad. Folk som var och tittade tyckte verkligen om vår uppfinning.
Eftersom vi skulle vara med på utställningen för alla vinnande bidrag i Grundskoleutmaningen fick vi förbereda pynt och bilder till vårt utställningsbord. Vi förberedde egna namnskyltar och matchande kläder med Innovita på.
Vi fick vara med under öppningsceremonin där man fick se vinnande bidrag. Det var även ett UF-företag som var DJs på scenen och spelade musik. Vi gick upp på scen när de presenterade Grundskoleutmaningen. Det var inte så farligt. Alla vinnare fick medaljer och vi blev fotograferade.
Läs mer om Grundskoleutmaningen här: Grundskoleutmaningen Södermanland

